A Miniatűr, több mint 70 éve nem csak a szórakozásról szólt. Ennyi idő alatt bizony olyan dolgok is történtek, ami nem csak a hely, de Magyarország történelmének szerves részét is képezik. Egy ilyen történetre találtunk rá, amelyben a főszereplők a Miniatűr mellett: egy aktatáska, egy autó és maga Göncz Árpád.
Biztosak voltunk benne, hogy egy ilyen kultikus hely, mint a Miniatűr azokban az időkben teret adott konspirációkra. Beszélik, hogy a Fradi ifijei itt szervezték disszidálásukat, ami végül aztán nem valósult meg. Ennek a történeteknek szerettünk volna utána járni, amikor az Arcanum archívumában szembejött velünk a Kritika 2006 évi 11 száma, és benne egy interjú Göncz Árpáddal. Kémfilmeket megidéző jelenetet mesélt el benne, amelynek történelmi jelentősége is elvitathatatlan
“Detektívregénybe illő akcióm volt még ezután. Kardos Laci említette, hogy Nagy Imre “A Magyar Nép védelmében” című kéziratát ki kellene juttatni Nyugatra, hogy ha Nagy Imrét bíróság elé állítják, bizonyítani lehessen: ő igenis kommunista volt. Megkerestem Regéczi László barátomat, aki harmadrendű vádlott volt később a mi perünkben. Hármasban találkoztunk az angol kultúrattaséval Cope-pal, aki vállalta a szöveg kijuttatását. Kardos Lacitól Március 14-én a Miniatűr eszpresszóban elcserélt aktatáskában vettem át a kéziratot, amit a szomszédos utcában másodpercre pontosan érkező, mozgó autóba kellett benyújtanom. A követség egyik tisztviselője fogadást tartott, s üres sörösüvegekbe rakták be a lapokat (először a tárgyaláson foghattam kezembe a kint megjelent kötet csonkított példányát).”